Türkiye Doktorları - Doktor Rehberi - 40.000 Doktor I Doktor Ara I Doktor Bul


Kürtaj PDF Yazdır e-Posta

 

Her ne kadar gebelik ve anne olmak çoğu hanımlar için istenen ve özlenen bir doğa olayı olsa da, gerekli sosyal ve ekonomik şartların uygun olmadığı durumlarda, ve plansız bir gebelik, her iki eş içinde çok sıkıntı yaratan bir durumdur.

Ancak ne yazık ki ülkemizde kürtaj bir aile planlaması yöntemi olarak da uygulanmakta ve aile planlaması için modern yöntemler kullanılmayıp, istenmeyen gebelik oluşunca sonlandırılması yoluna gidilmektedir.

Çok sık uygulanmasının getirdiği yanlış imaj halkımızda kürtajın çok basit ve sorunsuz bir operasyon olduğunu düşündürmektedir, oysaki aşağıdaki tablo incelendiğinde durumun daha ciddi olduğu kolayca anlaşılabilir.  Deneyimli ellerde ve  uygun yöntemler kullanıldığında, aşağıda bahsi geçen sorunların karşılaşılma riski, istenmeyen bir gebeliğin kadında oluşturabileceği sorunların ortaya çıkma riskine göre belirgin derecede azdır.

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması durumunda, müdahale öncesinde, sırasında ve sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uyunuz.

Adetleri düzenli olan hanımlar için bir gebelikten şüphelenmek nispeten kolaydır ancak belirgin bir adet düzensizliği olan ve özellikle de adetleri genelde geciken hanımların güvenilir bir yöntemle korunmadıkları zamanlarda hamilelik riskini her zaman hatırda tutmaları çok önemlidir.

Gebelik yaşının hesaplanması en son adet kanamanızın başladığı ilk günden yapılır, bu sebeple  örneğin 28 günde bir adet gören bir hanımın adetinin 7 gün gecikmesi aslında 5 haftalık diye ifade ettiğimiz bir gebeliğe işaret edebilir.

 

Menü


Son Eklenenler

Özge Sezen Özge Sezen
 İSTANBUL
Remzi Gülsoy Remzi Gülsoy
 MANİSA
Ali Korkmaz
 İSTANBUL
Ünal Yılan Ünal Yılan
 BURSA
Nihal Borataç Nihal Borataç
 İSTANBUL
Dilek Öcal Dilek Öcal
 İSTANBUL
Ömer Yoldaş Ömer Yoldaş
 İZMİR
Levent Renda Levent Renda
 ANTALYA

Doktor Ara


Ara :Kategori Seç

Firma Ara

Bu site doktor arayanlar, hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer alan doktor bilgilerinde değişiklik olmuş olabilir. Lütfen değişiklikleri bildiriniz. Siteye kullanıcı olarak üye olanlar bilgilerini güncelleyebilirler. Sitede yayınlanan bilgilerin içeriğinden site yönetimi sorumlu değildir
UYARI