Türkiye Doktorları - Doktor Rehberi - 40.000 Doktor I Doktor Ara I Doktor Bul


Ekstazi Nedir ? PDF Yazdır e-Posta

 

Ekstazi genellikle yutulabile renkli tablet ya da kapsül halinde olur fakat aynı zamanda çiğnenebilir, burundan çekilebilir ya da sigara gibi içilebilir. Ekstaziye verilen yüzlerce isim her bir tablet üzerinde basılı şekilden ya da ekstazinin kendi biçiminden gelir.

Ekstazinin kimyasal ismi,metilendioksimetamfetamin’dir (MDMA) fakat birçok tablet MDMA içermez. Alışılmamış özellikleri yüzünden, ekstazi İngiltere’de dans sahnelerinde popüler bir uyuşturucu oldu ve 1980’lerin ortalarından itibaren partilerde, gece kulüplerinde kullanıldı.

Ne yapar?
 
Ekstazi tableti aldıktan sonra, kullanıcılar genellikle ani bir adrenalin boşalması hissederler ve arkasından enerji dolu ve sakin olurlar. Renk, ses ve duygular daha yoğun olabilir ve uyuşturucu etkisini göstermeye başladığında, kullanıcılar artan kalp atışlarının yanı sıra mide bulantısı hissederler. Bazı durumlarda, çene daralır ve kullanıcı terlemeye başladığında ağız ve boğaz kurur, özellikle de uzun bir aktivite ya da dans sonrasında. Tek doz ekstazi, yirmi dakika sonra etkisini gösterir ve altı saate kadar etkisi sürer.
 
Vücuda etkileri nelerdir?
Ekstazi vücudun ısısını etkiler ve sonuç olarak eğer kullanıcı kaybettiği sıvıyı almak için yeterli sıvı almazsa aşırı ısınma ve su kaybı riski oluşur. Aynı zamanda tansiyonu yükseltir ve kalpte sorunlara yol açar. Sürekli ya da ardı ardına doz alımı algılamaları keskin hale getirir ve bazı kullanıcılar paniğe kapılarak geri dönüşümler yaşarlar. Koordinasyon da aynı zamanda etkilenir ve bazı uzmanlar ekstazi kullanımının beyinde karaciğerde ve böbreklerde zarara yol açabileceğini düşünmektedirler.
Hükümetin verdiği istatistiklere göre, yılda 20 kişi ekstazi kullandığından su kaybı ve vücut ısısı düşüklüğü sonucu ölmektedir. Fakat eğer kullanıcı uyuşturucunun zararlı etkilerini azaltmak için yanlış bir yargıya kapılıp aşırı su tüketirse aynı zamanda kanda mineral düşüklüğü de oluşabilir.
 
 

 

 

Menü


Son Eklenenler

Barış Tunca Barış Tunca
 İSTANBUL
Furkan Doğançay Furkan Doğançay
 ERZİNCAN
Ayşegül Öztürk Ayşegül Öztürk
 KOCAELİ

Doktor Ara


Ara :Kategori Seç

Firma Ara

Bu site doktor arayanlar, hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer alan doktor bilgilerinde değişiklik olmuş olabilir. Lütfen değişiklikleri bildiriniz. Siteye kullanıcı olarak üye olanlar bilgilerini güncelleyebilirler. Sitede yayınlanan bilgilerin içeriğinden site yönetimi sorumlu değildir
UYARI